security
اخیرا گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرده که به زودی یکی از عوامل مهم در رنکینگ و سایت ها نصب گواهینامه SSL (اس اس ال) و یا در واقع استفاده از پروتکل HTTPS خواهد بود. گوگل اصولا به ندرت عوامل رنک وب سایت ها را به کاربران به این صورت اطلاع رسانی میکند، اما بنا به آنچه که در وبلاگ رسمی گوگل مطرح شده با توجه به اهمیتی که امنیت در وب سایت ها در دنیای امروزی دارد، این نکته در گوگل مطرح شده و به اطلاع عموم رسیده تا شاید مدیران وب سایت ها با این عمل ترقیب به استفاده از SSL در وب سایت خود شوند . فقط نصب گواهینامه کافی نیست اما در این میان باید توجه داشت که فقط نصب گواهینامه SSL کافی نیست، گواهینامه نصب شده باید دارای ویژگی هایی باشد که به صورت کلی به آن بتوان گواهینامه معتبرگفت تا تاثیر رنکینگ گوگل نمایان شود. یک گواهینامه SSL معتبر ویژگی های زیر را خواهد داشت :
مشکلنحوه رفع مشکل
گواهینامه های صادر شده از روت نامعتبر وب سایت های زیادی در اینترنت هستند که گواهینامه به صورت رایگان یا با هزینه ولی با روت نامعتبر صادر میکنند. این گواهینامه ها نه تنها رتبه سایت شما را بالا نمیبرد چه بسا باعث افت رتبه سایت شما نیز خواهد شد.
گواهینامه به نام سایت دیگری ثبت شده باشد. بررسی نمایید که آدرسی که در مرورگر مشاهده میشود دقیقا با آدرسی که در نام گواهینامه صادر شده ثبت شده یکسان باشد. تفاوت را آدرس وب سایت و گواهینامه نصب شده روی وب سایت باعث بروز خطا خواهد شد.
عدم پشتیبانی سرور از SNI مطمئن شوید که وب یا وب سرور شما از SNI پشتیبانی کند در غیر اینصورت حتما بایستی از IP اختصاصی استفاده نمایید تا SSL شما معتبر باشد.
مشکل در روبات های جستجو آدرس HTTPS را برای روبات ها نبندید! در فایل robots.txt مسیر های SSL را غیر فعال نکنید.
مشکل ایندکس شدن تمامی مکان هایی که موتور های جستجوگر نیاز به جستجو دارند را مجاز قرار دهید و از تگ Noindex جلوگیری کنید.
مشکل لینک دهی از HTTP به HTTPS از آدرس های مرتبط یا relative استفاده کنید (مثال . //example.com/script.js به جای استفاده از http://example.com/script.js)
استفاده از پروتکل های قدیمی نسخه های قدیمی OpenSSL مشکل نفوذپذیری دارند، مطمئن شوید از آخرین کتاب خانه های TLS استفاده میکنید.
گواهینامه های منقضی شده مطمئن شوید گواهینامه های خود را به موقع تمدید کنید، گواهینامه های منقضی شده سایت شما را با مشکل باز شدن روبرو خواهند کرد.


Friday, October 24, 2014

« برگشت